FrågaAVTALSRÄTTAvtal29/06/2018

Sinnestillstånd vid framtidsfullmakt

Hej,

Läste ert svar gällande sälja senil förälders hus som ni skrev 2016. Där läser jag om förvaltare och god man.

Undrar om det nu sedan framtidsfullmakt instiftats 2017 är så att min syster och jag kan få framtidsfullmakt utfärdad av vår far som fortfarande är pigg (men har demens i släkten), så att vi gemensamt vid behov i framtiden kan sköta pappas ärenden. Han vill hellre att vi hjälper honom än att god man tilldelas. Är det möjligt och korrekt?

Vänligen

Lawline svarar

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Ja, eran pappa kan ge dig och din syster en framtidsfullmakt såtillvida att han är pigg och vid sina sinnes fulla bruk vid tiden för undertecknandet av framtidsfullmakten.

Vänliga hälsningar,

Ni de KeiserRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000