FrågaAVTALSRÄTTAvtal22/01/2016

Säljaren vill inte längre sälja bilen pga bättre bud

Säljaren bryter de muntliga avtalet på grund av han fått ett bättre bud på bilen

Påpekar att vi ingått avtal han svarar att han inte vill sälja nu ??

Lawline svarar

Hej och tack för din fråga!

Det framgår inte hur avtalet ser ut eller vad som har sagts men det kan till exempel nämnas att om säljaren går med på att sälja bilen "under förutsättning att ingen annan bjuder mer" så är naturligtvis inget avtalsbrott begånget.

Med utgångspunkten att ett avtal har ingåtts gäller principen pacta sunt servanda som innebär att avtal ska hållas. Avtalet är således bindande för såväl säljaren som köparen. Att dra sig ur är enligt huvudregeln inte okej, och det finns inte heller något undantag som aktualiseras på grund av ett bättre bud.

Av Köplagen följer att du till exempel kan kräva fullgörelse men förmodligen är det skadestånd som i slutändan torde aktualiseras, rätten till skadestånd följer såväl av allmänna avtalsrättsliga principer som av Köplagen.


Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000