Suppleant som försätts i personlig konkurs

2019-02-16 i Bolag
FRÅGA
Hej, drabbas aktiebolaget om en suppleant går i en personlig konkurs bl a skulder etc?
SVAR

Hej, tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Om en suppleant försätts i personlig konkurs kan han eller hon inte längre agera som suppleant för bolaget enligt 8 kap. 3 § 2 stycket, och 8 kap. 11 § aktiebolagslagen. Detta resulterar i att suppleanten avregistreras från aktiebolagsregistret enligt 27 kap. 6 § aktiebolagslagen.

Vidare blir aktiebolaget inte på något sätt medansvarig för suppleantens skulder då bolaget är en egen juridisk person.

Jag hoppas du fått svar på din fråga!

Med vänlig hälsning,

Sam Naderi
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Bolag (572)
2019-08-19 Vad utgör en koncern och vilka "bestämmer" i företagskonstruktionen?
2019-08-16 Kommanditdelägare i flera kommanditbolag
2019-07-31 Personligt betalningsansvar för styrelseledamöter
2019-07-29 Omsättningsförbehåll via aktieägaravtal eller bolagsordning

Alla besvarade frågor (72169)