Rätt till mer lösöre vid separation om sambon får mer än 50 % vid husförsäljningen?
Vi är sambos som separerar. Vi äger halva huset var. Nu vill min fd sambo ha en större summa pengar än hälften vid försäljning av huset pga av att vi finansierade husköpet med en miljon han fått ärva. Om jag går med på detta har jag då rätt att kräva mer av lösöret som kompensation?
Lawline svarar
Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!
Regler kring vad som gäller vid separation mellan sambor hittar du i sambolagen (SamboL).
Ni har rätt till hälften var av samboegendomen
Om du eller din sambo begär bodelning vid separationen ska enligt sambolagen er samboegendom delas upp mellan er. (8 § SamboL). Samboegendom är er gemensamma bostad och bohag, t.ex. Möbler, hushållsmaskiner och annan lös egendom ni har i hemmet, om ni har förvärvat egendomen för gemensam användning. (3 § SamboL)
Eftersom ni köpte huset för er gemensamma användning räknas den som samboegendom. Det spelar ingen roll att ni använde en halv miljon som din fd sambo fått i arv för att finansiera köpet, all samboegendom ska delas lika mellan er vid en bodelning. (14 § SamboL)
Om pengarna var enskild egendom ska de inte delas lika
Ett undantag från det ovan är om din fd sambo har ärvt den halva miljonen med ett villkor i arvlåtarens (personen din fd sambo ärvde pengarna av) testamente om att pengarna skulle vara din fd sambos enskilde egendom. Om detta är fallet utgör pengarna från arvet inte samboegendom och ska inte delas lika mellan er. Du har i så fall inte rätt att kräva mer lösöre i kompensation fast din fd sambo får mer än hälften vid husförsäljningen. (4 § 3 punkten SamboL)
Ni väljer själva hur ni fördelar samboegendomen
Ni kan välja själva vem av er som får vilket lösöre och vilka pengar så länge all samboegendom fördelas lika mellan er i slutändan. (16 § SamboL) Om du går med på att din fd sambo får mer än hälften vid försäljningen av huset (och arvet på en halv miljon inte utgjorde enskild egendom) har du alltså rätt att kräva mer av lösöret som kompensation så att den totala fördelningen blir hälften var av samboegendomen.
Hoppas du fick svar på din fråga och lycka till!
Med Vänliga Hälsningar