Ränta på återbetald handpenning

2019-07-28 i Bostadsrätt
FRÅGA
Hejsan lawline,Jag hade för 1,5 år sedan betalat handpenning på en nyproduktion genom företag X. För ett par månader tillbaka så upphävde dem mitt kontrakt på den lägenheten, då dem ej har sålt tillräckligt med objekt i projektet. Dem betalade tillbaka min handpenning i samma veva som upphävningen som var 10 månader innan planerad inflytt. Alltså låg min handpenning i ca 20månader som var 300 000kr hos företag X. Min fråga till er är om jag enligt lag har rätt till ränta eller dylikt? Mvh
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Din fråga regleras av räntelagen (RL).

I enlighet med RL:s allmänna bestämmelser, har du rätt till ränta från dagen betalningen erlades tills återbetalningen skedde (2 § 2 st RL). Räntan är referensräntan, höjd med två procentenheter (5 § och 9 § RL). Referensräntan är sedan 1 juli 2019 0.0%, och var dessförinnan -0.5%. Den ränta du har rätt till är således 1.5% per år. Om företaget inte själva betalat tillbaka beloppet inklusive ränta kan du höra av dig till dem och uppge att du anser dig ha rätt till ränta på beloppet.

Vänligen

Henrik Witt-Strömer
Fick du svar på din fråga?
Kommentarer:
Hallå B8 Jag driver ett privat internationellt finansiellt partnerskap som skapades för att hjälpa människor som behöver finansiellt stöd. Om du har ekonomiska svårigheter eller ekonomiskt kaos och behöver pengar för att starta ditt eget företag, eller om du behöver ett lån för att lösa dina skulder eller betala dina räkningar, kan jag bevilja lån som sträcker sig från upp till 5.000.000 sek. Om du är intresserad av mitt erbjudande, berätta vad du vill låna och hur lång tid det tar. Kontakt: nagelsilvia58@gmail.com
2019-07-29 01:26
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Bostadsrätt (927)
2019-09-22 Finns det någon tillsynsmyndighet för bostadsrättsförening?
2019-09-22 Kan jag inte öka uppsägningstiden till mer än en månad för hyresgästen?
2019-09-19 Ansvar vattenskada läckage från element
2019-09-18 Köp av nyproducerad bostadsrätt avvek från broschyrerna

Alla besvarade frågor (72978)