Övertagande av bostad för sambo

Hej,

Jag är i ett samboförhållande där vi ska seperarera. Vi har köpt en bostad för gemensamt bruk. Jag är ensamstående med egen vårdnad om två barn. Min sambo har delad vårdnad sina två barn. Vi har inga gemensamma barn.

Jag har läst att den som har mest behov av bostaden har rätt att bo kvar om den löser ut den andra. Betyder det att jag som har ensam vårdnad om två barn har mest behov att bo kvar? Jag kommer också ta över "vårdnaden" av våra två katter, som är utekatter. Bostaden vi har idag är på landet och väldigt lämplig för katter.

Om det är så att jag har rätt att bo kvar. Hur går jag tillväga för att genomföra detta?

Mvh,

Jenny

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!

Det är precis som du säger att den sambo som bäst behöver bostaden eller bohaget, har rätt att få denna egendom på sin lott. En förutsättning för att en sambo ska få ta över bostad eller bohag som tillhör den andra sambon är dock att ett sådant övertagande med hänsyn till omständigheterna i övrigt kan anses skäligt, detta framgår av Sambolagen 16-17§§. Vid en sådan skälighetsbedömning ska bland annat beaktas om en person har ensam vårdnad över barnen, om bostaden är handikappanpassad samt även andra vägande skäl. Man får även vidare ta hänsyn till bostadens kostnad, samt personernas möjlighet att skaffa sig nytt boende (exempelvis om personen kommer kunna få lån på banken etc). Utifrån informationen du lämnat är det svårare att göra en nyanserad bedömning, men av dem skäl du tar upp är det något vägande till din favör.

För vidare hjälp i frågan råder jag er att få hjälp av bodelningsförättare som opartiskt avgör frågor vid bodelning, något som framgår av Sambolagen 26§, för det fall ni inte kommer överens om utgången.

Hoppas att svaret hjälpte dig, ha en fortsatt trevlig dag!



Marcus AnstrinRådgivare
Public question details image

Tjänster till fast pris *

Behöver du hjälp med Familjerätt och Sambo och samboavtal? Vi hjälper dig till fast pris!

Samboavtal995 kr

Upprättande av samboavtal som skickas till dig som PDF. Inkluderar upp till 15 minuters konsultation via mail och/eller telefon.

Betala medKlarna Logo
* Samtliga fastprisärenden hanteras av en jurist och inkluderar även en telefonavstämning