Om samboegendom och bodelning
Jag o mitt ex köpte en bostadsrätt, men då jag var arbetslös så fick jag inte ta några lån. Så mitt ex tog lån för halva lägenheten men fick hjälp av en förälder till andra halvan av lånet samt till kontantinsatsen.
Meningen var att jag skulle ta över hans förälders lån så fort ekonomin tillät det.
Men nu är det så att vi ska separera och lägenheten ska säljas. Jag kommer fortfarande få halva vinsten om det blir någon.
Dessutom köpte vi en bil som jag står som ägare på, och på lånen.
Så de gemensamma utgifterna har vi gjort upp så här: Jag betalar billånet och han betalar lånet på bostaden, vilket är precis lika mycket.
I nuläget har han redan flyttat och jag betalar då hela hyran samt billånet och han bostadslånet.
Han kan vänta med att sälja lägenheten tills jag hittar en ny bostad. Men då det är väldigt svårt att få bostad här i min stad så är jag rädd att han en dag säger att han vill sälja och då kommer jag bli bostadslös.
Kan han sälja och sätta mig på gatan el måste han vänta tills jag hittar en bostad?
Sen är det så att han kommer att ta över bilen och resterande av lånen på bilen.
Men ju fler månader som går, desto mer blir bilen avbetald och tillslut så kanske han står där med en betald bil samt halva vinsten på lägenheten, medans jag får halva vinsten och får köpa mig en egen bil.
Som läget är nu så vill jag inte tvinga honom ta över bilen redan nu, då kanske han säljer lägenheten och inte ger mig halva vinsten.
Vad säger sambolagen?
Lawline svarar
Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!
Jag förstår det som att din situation främst rör vad som händer vid en bodelning i samband med separation sambos emellan. Sambolagen (SamboL) är som du nämnt tillämplig och nedan nämnda lagrum går att finna under nu infogad länk.
Först och främst kan sägas att er gemensamma bostad är samboegendom; vad som utgör sådan "gemensam bostad" följer av 5 § SamboL. En bostad som är avsedd att vara sambornas gemensamma hem och innehas huvudsakligen för detta ändamål utgör därmed sådan bostad som ska ingå i en bodelning.
Men i samboegendomen och därmed den egendom som ska ingå i en bodelning omfattas inte annat än bostad och bohag (se 3 § SamboL) vilket gör att er bil inte kommer ingå i en bodelning. Har ni dock själva avtalat om att din sambo ska få ta över bilen är detta givetvis ok.
Din sambo kan begära bodelning då ert samboförhållande upphört och i sådant fall kommer bostaden och bohaget att ingå i denna, en förutsättning är dock att krav om bodelning framställs senast ett år efter att samboförhållandet upphörde (8 § SamboL).
Vem som vid en sådan bodelning har rätt att överta bostaden beror på vem som bäst behöver denna. Har din sambo en annan bostad och du blir hemlös om denne får ta över er före detta gemensamma bostad bör detta leda till att du har rätt att överta bostaden (22 § SamboL). Som sagt är avgörande för vem som får ta över bostaden vem som bäst behöver denna, här kan även spela in vem som har lättast att få tag på en ny bostad etc.
Så, genom att begära en bodelning kan egendomsförhållandena redas ut och värdet av samboegendomen fördelas mellan er. Som jag förstår det har du ett större behov av bostaden än din före detta sambo som jag förstår bor någon annan stans just nu. Att din före detta sambo redan nu har ett annat boende talar till din fördel för att få ta över bostaden.
Bilen kommer inte att ingå vid en eventuell bodelning då denna inte utgör samboegendom, men som nämnt ovan kan ni göra överenskommelser om denna på egen hand.
Jag hoppas detta ger svar på din fråga!