När ska en hyreshöjning meddelas?

När ska hyreshöjning meddelas? Fick i dag en hyresavi i brevlådan med höjd hyra som ska betalas från 1 Jan. -22. Får man göra så?

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Din fråga rör hyreshöjning och regler om detta finns i 12 kap. jordabalken (JB). I mitt svar kommer jag att utgå från att du har ett hyresavtal som gäller på obestämd tid.

När ska en hyreshöjning meddelas?

Det finns ingen specifik bestämmelse om hur lång tid i förväg en hyreshöjning behöver meddelas. Som hyresgäst ska man dock ha minst två månader på sig att framföra invändningar från att meddelandet om höjningen togs emot (12 kap. 54 a § 2 st. JB). En hyreshöjning kan inte träda i kraft förrän tiden för hyresgästens rätt att invända har gått ut (12 kap. 54 a § 3 st. JB). En hyreshöjning måste på så vis meddelas senast två månader i förväg. I och med att du fått meddelandet den 22/12 och hyran planerar att höjas den 1/1 har meddelandet lämnats för sent. Hyresvärden bör därför inte kunna höja hyran.

Jag hoppas att du fått svar på din fråga!

Vänliga hälsningar,

Ellinor BäckströmRådgivare
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”