När ingår bostad i bodelning mellan sambor?

FRÅGA
Min dotter äger en bostadsrätt till 10%, vi föräldrar äger 80% och hennes morfar äger 10%. Hon har bott där hela tiden men varit skriven hos oss. Nu ska hon och hennes sambo skriva sig där. Men då lägenheten inköptes för flera år sedan, och inte införskaffades för gemensamt bruk kan han väl inte kräva något vid en eventuell bodelning?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Vad som ska ingå i en bodelning mellan sambor framgår av sambolagen.

I en bodelning för sambor ingår endast samboegendom. Samboegendom utgörs av sambors gemensamma bostad och bohag, om denna egendom har förvärvats för gemensam användning (3 § sambolagen). För att den gemensamma bostaden ska ingå i bodelning krävs alltså att det vid avtalet för bostadsrätten fanns en avsikt att bostaden skulle vara sambornas gemensamma hem och innehas huvudsakligen för detta ändamål (5 § 4 p. sambolagen).

Eftersom ni köpt bostaden innan det fanns en avsikt att den skulle delas mellan din dotter och hennes partner, har bostaden inte förvärvats för gemensamt ändamål. Bostaden klassas på så sätt inte som samboegendom. Partnern kan därför inte kräva del av värdet på bostaden vid eventuell framtida bodelning.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Med vänlig hälsning,

Alice Nordlund
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Sambo och samboavtal (3014)
2021-10-13 Samboavtal och hyra
2021-10-12 Gemensam egendom i samboförhållande, dold samäganderätt
2021-10-11 Har min ex-sambo rätt att bo i min lägenhet, eller rätt till hälften vi en försäljning?
2021-10-09 När anses ett par stadigvarande bo tillsammans i sambolagens mening?

Alla besvarade frågor (96356)