Lagligt att bedriva pokerklubb?

2019-02-28 i Avtal
FRÅGA
Lagligt att driva privat poker klubb sluten krets , privata spel proffsspelare amatörer höga summor
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!

Eftersom att frågan berör pokerklubb som är att anse som en lotteriverksamhet, blir lotterilagen (LL) tillämplig, 1 § 3 st. LL. För att man ska få bedriva pokerklubb, krävs det tillstånd enligt 9 § LL. För att få tillstånd, måste vissa rekvisit vara uppfyllda. Det ska dels bedrivas på ett lämpligt sätt samt ta hänsyn till hälsomässiga skyddsfaktorer, 10 § LL. För att bedriva pokerklubb krävs vidare att du är en ideell förening, 15 § LL. Du kan alltså inte som privatperson anordna en pokerklubb.

Mitt råd till dig är således att i första hand bilda en ideell förening, för att sedan ansöka om tillstånd. På så sätt kan du lagligen driva en pokerklubb.

Hoppas du är nöjd med ditt svar och välkommen åter!

Med vänlig hälsning,

Filip Braun
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Avtal (1164)
2019-09-22 Hur ska skuldförhållanden regleras när det avtalet som skulden grundar sig i är ofullständigt?
2019-09-13 Möjligheter till ersättning vid misstänkta dolda fel
2019-09-07 Är det lagligt att bryta ett signerat kontrakt?
2019-09-05 Kan man få ersättning vid en allergisk reaktion efter lashlift?

Alla besvarade frågor (72979)