Kan man vara suppleant i en bolagsstyrelse även om man har betalningsanmärkningar?

2019-10-28 i Bolag
FRÅGA
Kan man vara suppleant i en bolagsstyrelse även om man har betalningsanmärkningar?
SVAR

Hej,

Tack för din fråga och för att du vänder dig till Lawline.

Frågor om aktiebolagsrätt regleras i aktiebolagslagen (ABL). Reglering angående bolagsstyrelsen finner vi i 8 kap. ABL.

För suppleanter tillämpas samma regler och krav som gäller för styrelseledamöter (8 kap. 3 § 2 st ABL).

De begränsningar som ABL anger avseende vem som kan utses till suppleant är följande:

- En juridisk person kan inte vara suppleant (8 kap. 10 § aktiebolagslagen).
- Inte heller den som är underårig, i konkurs eller som har förvaltare (8 kap. 11 § aktiebolagslagen).
- En person som har näringsförbud inte utses till suppleant (8 kap. 11 § aktiebolagslagen).
- Slutligen får det inte utses någon som inte avser att ta del i sådan verksamhet som enligt lag ankommer på styrelsen (s.k målvakt i bolaget) (8 kap. 12 § aktiebolagslagen).

Betalningsanmärkning uppräknas inte i ABL som hinder för att utses som suppleant i ett aktiebolag.

För mer information rekommenderar jag dig att läsa vidare på Bolagsverkets hemsida som du hittar HÄR.

Hoppas mitt svar har varit till hjälp. Har du fler frågor och funderingar är du varmt välkommen att återkomma med dessa till oss på Lawline.

Vänligen,

Cornelia Isacson
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Bolag (592)
2019-11-11 Vad krävs och vad händer när ett aktiebolag försätts i konkurs?
2019-11-04 Förvärvslåneförbudet och efterfinansiering
2019-10-31 Apportegendom vid bolagsbildning
2019-10-30 Ansvar delägare

Alla besvarade frågor (74519)