Kan jag ändra ett musikstycke utan att fråga den ursprungliga kompositören?

Om man sjunger en nyskriven text till ett musikstycke (karaoke) är det okej att göra om man bara visar detta i ett slutet sällskap? När är det okej isåfall ? Eller måste man fortfarande ha kompositörens tillåtelse om att skriva en annan text?

Lawline svarar

Hej och tack för att du valt att vända dig till Lawline!

Jag tolkar det som att frågan rör en egenskriven text till ett redan existerande musikstycke.

När det rör frågor kring upphovsrätt är det bra om man först utreder om intrång görs på upphovsrättsinnehavarens ensamrätt. Ensamrätten innefattar dels framställning av exemplar och dels göra det tillgängligt för allmänheten.

Eftersom det knappast kan anses vara att framställa ett exemplar när det sjungs karaoke samt att det är tänkt att visas i ett slutet sällskap görs inget intrång i ensamrätten.

Angående ändringen till det ursprungliga verket finns det stadgat i 3 § 2 st upphovsrättslagen. "Ett verk må icke ändras så, att upphovsmannens litterära eller konstnärliga anseende eller egenart kränkes [...]". Vad detta innebär är något oklart, men om tanken är att ha en någorlunda harmlös text kommer detta inte vara ett problem. Särskilt inte med tanke på att det rör sig om ett slutet sällskap.

Slutsats: Det behövs ingen tillåtelse från kompositören om den nya versionen på ursprungsverket är någorlunda harmlöst.

Mikael JonassonRådgivare
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”