FrågaFAMILJERÄTTBarnrätt25/02/2018

Kan föräldrar tvinga barn att flytta hemifrån?

Jag har en bekant som blivit utslängd från sina föräldrar. Hon är folkbokförd och har sina saker kvar där men är i en sådan situation att hon inte har någon annan bostad att ha sin adress på eller sina saker. Kan föräldrarna kräva att hon ska byta sin adress och hämta alla saker?

Lawline svarar

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

I 7 kap. 1 § 2 st. föräldrabalken stadgas att föräldrar är underhållsskyldiga för barn till dess att barnet fyllt 18 år, eller i de fall barnet studerar på grundskole- eller gymnasienivå fram till att barnet fyllt 21 år. Förutsatt att din vän är färdig med gymnasiet har dennes föräldrar ingen skyldighet att försörja denne, eftersom din vän i sådana fall anses vara vuxen och ska själv ordna med dennes försörjning. Är emellertid din vän under 18 år, eller under 21 år och studerar på gymnasiet, har dennes föräldrar underhållsskyldighet.

Har du några frågor är du varmt välkommen att återkomma!

Vänligen

Pontus SchenkelRådgivare
Hittade du inte det du sökte?