Kan en hyresgäst sägas upp om hyresvärden erbjuder hyresgästen en likvärdig hyresrätt?

2021-06-17 i Hyresrätt
FRÅGA
Kan jag säga upp en hyregäst om jag erbjuder en likvärdig lägenhet
SVAR

Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Regleringar angående hyresrätter återfinns i 12 kap. Jordabalken (JB).

Jag utgår från att hyresavtalet gäller på obestämd tid, varför det upphör att gälla när det sägs upp, se 12 kap. 3 § 1st. JB.

Det finns inte något hinder mot att säga upp hyresgästen på det sätt du anger ovan, dock krävs givetvis hyresgästens medgivande, förutsatt att hyresgästen inte har förverkat hyresrätten enligt 12 kap. 42 § JB.

Med vänlig hälsning!

Martin Carleheden
Vi kan hjälpa dig vidare!
Våra jurister ger dig personlig hjälp. Klicka för att boka tid med Lawline Juristbyrå: BOKA.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Hyresrätt (2085)
2021-10-26 Får jag inneha flera hyresrätter samtidigt?
2021-10-26 Överlåta lokalhyreskontrakt med verksamhet
2021-10-25 Kan man bli av med sin hyresrätt om man missar att betala hyran?
2021-10-24 Störande granne

Alla besvarade frågor (96550)