Ingen tidsgräns för förskott på arv

2016-05-20 i Förskott på arv
FRÅGA
Inför en bouppteckning, hur lång tillbaks i tiden kan man hävda att bröstarvinge fått s k "Förskott av arv"? Finns det en gräns för hur långt tillbaks i tiden man kan hävda detta?
SVAR

Hej, och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Regler om arv och förskott på arv finns i Ärvdabalken, den hittar du här.

I Ärvdabalkens 6 kapitel 1§ 1 stycke står att det en person under sin livstid gett till en bröstarvinge ska räknas som förskott på arv. Eftersom regeln gäller allt en person gett under sin livstid innebär det alltså att det inte finns någon gräns för hur långt tillbaka i tiden man kan hävda att något är ett förskott på arv.

Som förskott på arv brukar generellt inte räknas födelsedagspresenter eller liknande gåvor av mindre värde. Bara gåvor av större värde brukar anses vara förskott på arv. Om en gåva till en bröstarvinge inte ska räknas som förskott på arv krävs att det på något sätt framgår att det inte var meningen att gåvan skulle räknas som förskott på arv.

Hoppas detta var svar på din fråga!

Om du har fler frågor angående förskott på arv rekommenderar jag att du vänder dig till Familjens Jurist. Du kan boka ett möte med dem här: lawline.se/boka

Vänligen,

Cecilia Sikström
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Förskott på arv (1162)
2020-12-01 Kan jag bli arvlös?
2020-11-30 Förskott på arv
2020-11-29 Hur gör man om en gåva till barn inte ska betraktas som förskott på arv?
2020-11-29 Ska egendom som arvlåtare gett till bröstarvingar under sin livstid ses som förskott på arv eller gåva?

Alla besvarade frågor (86836)