Hyresrätt vid bodelning i samboförhållande

Min sambo och jag separerade för ca en månad sedan och hon är nu skriven på en annan adress medan jag bor kvar (hyresrätt). Vad jag kan förstå kan hon fortfarande begära en bodelning. Betyder det också att hon fortfarande kan begära en prövning om vem som ska ha vår fd gemensamma bostad där alltså jag bor nu? Jag har inget nytt kontrakt på bostaden utan kontraktet står fortfarande på oss båda.

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig med din fråga till Lawline!

Enligt sambolagen ska begäran om bodelning framställas senast ett år efter att samboförhållandet har upphört, se 8 § sambolagen. Bodelning av samboegendom ska göras med utgångspunkt i egendomsförhållandena den dag då samboförhållandet upphörde.

Enligt 3 § sambolagen är sambors gemensamma bostad och bohag samboegendom om egendomen förvärvats för gemensam användning. Om jag förstår din fråga rätt så skaffade ni hyresrätten gemensamt för gemensam användning i och med att båda står på hyreskontraktet. Hyresrätt utgör samboegendom enligt 5 § 1 stycket 3 punkten sambolagen. Vid en bodelning ska den som är i bäst behov av bostaden få denna på sin lott enligt 16 § 2 stycket sambolagen. Här ska alltså en intresseavvägning göras.

Hoppas att detta besvarar din fråga!

Vänligen

Roksana JurenczykRådgivare
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”