Har jag rätt att avsluta ett hyreskontrakt på bestämd tid i förtid?

2019-01-24 i Hyresavtal
FRÅGA
Jag har skrivit ett hyreskontrakt på bestämd tid ett år, ingen skriven uppsägningstid. Har jag rätt att avsluta kontraktet tidigare med 3 månaders uppsägningstid?
SVAR

Hejsan!

Tillämplig lag; jordabalken.

Om ni har skrivit ett hyreskontrakt men ingen skriven uppsägningstid gäller 12kap. Eftersom hyreskontraktet har en bestämd tid på ett år så anses kontraktet ha ingåtts på bestämd tid, 12kap 3§ 2st. En hyreslägenheten som är uthyrd på bestämd tid kan sägas upp, men man måste beakta en 3 månaders uppsägningstid enligt 12kap 4§ 2st 3p. Uppsägningstiden ska räknas på så sätt att det ska upphöra att gälla vid månadsskifte som inträffar tidigast efter tre månader från uppsägningen, 12kap 5§. Med andra ord, om du vill säga upp det nu, så kommer det att sägas upp 30 april.

Med vänliga hälsningar.

Binh Tran
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Hyresavtal (1167)
2019-06-17 Har jag rätt att få reducerad hyra under tiden min lägenhet renoveras och jag inte kan bo där?
2019-06-16 Säga upp lokalhyresavtal i förväg som hyresgäst? Vad gäller om ingen avtalad uppsägningstid?
2019-06-14 Hur lång uppsägningstid vid hyra av villa?
2019-06-12 Uthyrning av radhus: är uppsägningstid på 1 månad möjlig?

Alla besvarade frågor (69981)