Gemensam användning och avsikt vid bostadsköp för sambos

Hej! Jag och min sambo flyttade för snart 1 år sedan in i en lägenhetn som jag köpte. Jag har inga lån på längenheten, så jag har alltså betalat hela lägenheten samt omfattande renovering själv. När jag köpte lägenheten hade vi ännu inte bestämt oss huruvida vi skulle flytta ihop eller inte men när inflyttningen kom så flyttade vi båda in. Jag vill dock vara förnuftig försäkra mig om att det är och förbli bara jag som äger lägenheten oavsett eventuell sambolag. Kräver detta verkligen att vi tar hjälp av en jurist och skriver samboavtal för ett par 1000 eller kan vi lösa det på något annat juridiskt bindande sätt?

Med vänlig hälsning, Sandra

Lawline svarar

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Med sambors gemensamma bostad avses exempelvis byggnad eller del av byggnad som samborna eller någon av samborna innehar med hyresrätt eller bostadsrätt om lägenheten är avsedd som sambornas gemensamma hem och innehas huvudsakligen för detta ändamål. (5 § 3 p. sambolagen). Vad en sambo har förvärvat före samlevnaden kan normalt inte anses ha förvärvats för gemensam användning. Endast om förvärvet har skett i nära anslutning till att samlevnaden har inletts kan det ibland anses att det skett för att egendomen skulle användas gemensamt. Det avgörande är dock om avsikten med förvärvet var att egendomen skulle användas gemensamt (prop. 1986/87:1 s. 257).

Min uppfattning är att lägenheten inte inköps för gemensamt bruk och att den i dess helhet ska tillfalla dig i en eventuell bodelning. Eftersom du tycks ha köps lägenheten i nära anslutning till att ni flyttade in i den, kan det dock vara svårt att bevisa, i en eventuell tvist, att avsikten inte var att bo i lägenheten gemensamt. För säkerhets skull rekommenderar jag att ni upprättar ett samboavtal och avtalar att lägenheten inte ska ingå i en eventuell bodelning (9 § sambolagen). Något annat juridiskt tillvägagångssätt är inte möjligt. Ni kan dock skriva ett samboavtal själva. Det ska vara skriftligt och underskrivet av er båda. Vittnen krävs inte.

Har du några fler frågor är du varmt välkommen att återkomma!

Vänligen

Pontus SchenkelRådgivare
Public question details image

Tjänster till fast pris *

Behöver du hjälp med Familjerätt och Sambo och samboavtal? Vi hjälper dig till fast pris!

Samboavtal995 kr

Upprättande av samboavtal som skickas till dig som PDF. Inkluderar upp till 15 minuters konsultation via mail och/eller telefon.

Betala medKlarna Logo
* Samtliga fastprisärenden hanteras av en jurist och inkluderar även en telefonavstämning