Fråga om grannars störningar i boendet ska behöva accepteras eller ej?

Jag vet inte vad jag ska göra, vart jag ska vända mig? Bor i en radhuslänga där grannen 3 lgh bort sitter och kacklar med en gubbe typ dygnet runt på verandan. De super också. Bad dom snällt att dämpa sig för att det hörs in till mig även om jag har tv på och är ganska långt in i lgh. Jag ska kunna sitta på min veranda och knappt höra dom i normal samtalston. Men nu hörs varje ord tydligt när jag öppnar balkongdörren. Gubben som inte ens bor här tycker jag ska stänga den så att jag inte hör vad de säger. Värden har pratat med dom. Men de skiter i det och bara fortsätter. Nu har de fått några andra grannar med sig. Fräser jag att det ska vara tyst så får jag nästan hela huset emot mig. Verkar som om värden inte bryr sig. Han och jag är förvisso inte bästa kompisar, men för det ska han ju se till att det är lugnt. Första gången jag sa till dom ringde hon polisen. Det var ju dom som störde så ingen fattar vad hon ringde för. Polisen sa att det är ju värden som ska ta tag i det. Man får inte störa grannar oavsett tid på dygnet. Men enligt dom får de väsnas hur mycket som helst till 22.00. De är inte ens tysta efter det. Jag orkar inte.

Lawline svarar

Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline!

Om jag förstår din fråga rätt så undrar du om du ska behöva utstå det som dina grannar orsakar dig och vad du i så fall kan göra för att få stopp på det?

Vilken lag är tillämplig?

Jag kommer i det följande utgå ifrån att du hyr en lägenhet eftersom att du pratar om att det finns en hyresvärd. Det gör i så fall att 12 kap. Jordabalken är tillämplig. Kapitlet handlar om nyttjanderätt (hyra) av bostad.

Hyresgästens användning av lägenheten

I 12 kap. 25§ Jordabalken regleras hyresgästens ansvar för störningar i boendet. Hyresgästen har ett ansvar för att de som bor i omgivningen (inkluderat andra hyresgäster) inte utsätts för störningar som kan påverka hälsan eller försämra bostadsmiljön. Hyresgästen har dessutom ansvar för att detta följs också av gäster eller andra som besöker hen. När man bedömer vilka störningar som kan accepteras får man ta stöd i den allmänna uppfattningen och vad som gäller därefter. Ingen särskild hänsyn kan tas till människor som är känsligare än normalt.

Hyresvärdens ansvar

Om det förekommer störningar i boendet så har hyresvärden ansvar för att ge den aktuella hyresgästen en tillsägelse att se till att störningarna omedelbart upphör. Dessutom ska hyresvärden underrätta socialnämnden om hyresgästen och vilka störningar det är fråga om. Om de aktuella störningarna med hänsyn till deras art och omfattning är särskilt allvarliga har hyresvärden rätt att säga upp hyresavtalet, vilket utöver nämnda paragraf följer av 12 kap. 42§ punkt 6 Jordabalken. Allvarliga störningar i boendet är således en förverkandegrund.

Bedömningen i det aktuella fallet och vad du kan göra?
Vad som är att anse som störningar i boendet är således inte helt klart. Att grannar i ett hyreshus pratar, låt vara lite högljutt, får kanske trots allt vara accepterat, i vart fall under dagtid. Det faktum att hyresvärden har gett grannarna i fråga en tillsägelse tyder ändå på att hyresvärden håller med om att störningarna i fråga inte är acceptabla. Om grannarna inte rättar sig efter hyresvärdens upprepade tillsägelser bör det kunna vara grund för förverkande av lägenheten.

Det du skriver i början om att de kacklar på högljutt dygnet runt kan däremot knappast vara accepterat. Kanske att man inte heller behöver acceptera att det kacklas högljutt efter kl 22 en vardag. Jag skulle också kunna tänka mig att om det är alkohol med i bilden så blir människor generellt sett mer högljudda. Det ska sägas att grannen har ansvar för att den gubbe som besöker hen också iakttar regler för störningar i boendet.

Vad som kan vara till din nackdel och som gör att grannens beteende inte är att anse som oacceptabelt är att de andra grannarna inte verkar störa sig på deras kackel.

Det ska också sägas att störningar från grannar kan vara en sådan brist i lägenheten som gör att du kan ha rätt till nedsättning i hyra.

Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Behöver du hjälp med ärenden relaterade till Fastighetsrätt och Hyresrätt? Våra duktiga jurister kan hjälpa dig!

Fyll i formuläret så svarar en av våra jurister dig inom 24 timmar. Juristen kommer att kontakta dig och ge dig ett tidsestimat och ett prisförslag för att hjälpa dig med att lösa ditt ärende

0 / 1000