FrågaOFFENTLIG RÄTTMigrationsrätt09/01/2019

Förutsättningar för svenskt medborgarskap

Jag undrar om en utländsk mamma föder barnet i Sverige under besöktid där pappan är svensk medborgare , får barnet svensk medborgarskap och kan även mamman få det i efterhand?

Tack för svar !

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Regler om svenskt medborgarskap finns i lag om svenskt medborgarskap (medborgarskapslagen). Alla paragrafer som jag hänvisar till nedan finns i denna lag.

Ett barn får svenskt medborgarskap vid födseln, om en förälder till barnet är svensk medborgare (2 § p. 1). Svaret på din första fråga är således att barnet ifråga får svenskt medborgarskap automatiskt vid födseln i Sverige.

Vad gäller mamman, beror det på omständigheterna. Eftersom du inte angett något annat, utgår jag dock ifrån att mamman inte är nordisk medborgare (det är nämligen enklare för dessa att bli svenska medborgare, se 16-19 §§). Huvudregeln för en utlänning som är äldre än 21 år (jämför 8 §) är att denne kan bli svensk medborgare efter ansökan.

Kraven för svenskt medborgarskap genom ansökan framgår av 11 §: utlänningen ska ha

styrkt sin identitet,fyllt arton år,permanent uppehållstillstånd i Sverige, bott en viss tid i Sverige (i regel 5 år), ochlevt ett skötsamt liv i Sverige.

Migrationsverkets hemsida finns ytterligare information, samt en ´´medborgarskapsguide`` där man kan pröva om man uppfyller kraven för svenskt medborgarskap.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Om du vill ha mer rådgivning är du mer än välkommen att vända dig till några av våra andra tjänster:

- Gratis telefonrådgivning, ring oss på 08-533 300 04 och välj knappval 2.

- Ställ en expressfråga och få garanterat svar inom tre dagar för 995 kr, klicka här

- Ställ en expressfråga och få garanterat svar inom 24 h för 1495 kr, klicka här

- Boka tid med en jurist för 1 699 kr kr/h, ring oss på 08-533 300 04 och välj knappval 1.

Med vänlig hälsning,

Niki Moini MostofiRådgivare
Hittade du inte det du sökte?