Finns det några krav för banköverföringar från Chile till Sverige?

2020-12-13 i EKONOMI
FRÅGA
Hejsan, min mor har fått ett arv ifrån Chile som hon vill dela upp mellan mig och min syster. Hon har alla arvs papper från Chile översatta och alla intyg som bekräftar arvet osv. Som jag förstår det handlar det om en vanlig överföring banker emellan när hon vill ge oss gåvan men min fråga är om jag (och syster min) behöver skriva på något från våra banker för att få ta emot gåvan? Någon slags blankett som vi behöver underteckna alternativt som mamma behöver skriva på innan hon ger oss gåvan så att säga?Tacksam för svar.Hälsningar
SVAR

Hej! Först och främst - tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Det finns inget formellt krav på någon blankett för detta ändamål. Det finns inte heller något konkret juridiskt hinder att överföra pengar från utlandet till Sverige, så länge de inte härrör eller är kopplade till brottslig verksamhet. Däremot kan det uppstå problem med att föra in pengarna i Sverige då bankerna är mycket hårda när det gäller överföringar från utlandet. Varför det förhåller sig på detta vis förklarar jag nedan. Frågan regleras främst av Penningtvättslagen.

Vad innebär penningtvättslagen?

Penningtvättslagen är en lag från år 2017 som är baserad på EU:s fjärde penningtvättsdirektiv. Lagens syfte är att anpassa den svenska lagstiftningen till EU:s regelverk. Lagen ställer höga krav på banken att inhämta uppgifter från sina kunder. KYC - Know your customer - ska vara en del av arbetet att motverka penningtvätt samt finansiering av terrorism.

Penningtvätt definieras som tillgångar, såväl pengar som annan egendom, som härrör från brott alternativt brottslig verksamhet (1 kap. 6 § penningtvättslagen). Finansiering av terrorism definieras som insamling, tillhandahållande eller mottagande av såväl pengar som annan egendom där syftet är att egendomen ska användas till terrorism eller med vetskap om att den är avsedd att användas till terrorism (1 kap. 7 § penningtvättslagen).

Varför vill banken inhämta information om utländska transaktioner?

Bankerna har enligt penningtvättslagen krav på att inhämta uppgifter om hur de produkter och tjänster som banken tillhandahåller kan utnyttjas för penningtvätt alternativt finansiering av terrorsim samt hur omfattande risken är för det förutnämnda (2 kap. 1 § 1 st penningtvättslagen). Även geografiska riskfaktorer ska tas i beaktande (2 kap. 1 § 2 st penningtvättslagen). Därav är utlandsbetalningar, inkomster från utlandet samt utlandsvistelser av särskilt intresse för banken. Banken har en skyldighet att ha god kunskap om hur deras kunder använder bankens tjänster och produkter för att förhindra brottslig verksamhet. Den information som inhämtas av kunden behandlas konfidentiellt och omfattas givetvis av banksekretess.

Vad innebär detta för dig?

Av det ovan anförda kan det konstateras att bankerna idag har högt ställda krav i arbetet mot penningtvätt och terrorism. Kunden, i detta fall mottagaren av arvet, måste kunna visa var pengarna kommer i från. Det är dock viktigt att notera att banken inte är skyldig att släppa fram utlandsbetalningen, även om kunden kan bevisa att pengarna inte härrör från brott eller kommer att användas till brott. Därmed kan det bli svårt att föra in pengarna till Sverige. Därav är min bästa rekommendation att du vänder dig till din bank för mer information.

Hoppas att du har fått svar på din fråga, annars är du varmt välkommen att ta kontakt med oss på Lawline igen.

Med vänlig hälsning,

Sabrina Curan
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Övrigt (411)
2021-01-14 Får mina föräldrar ta del av mina bankuppgifter när jag är vuxen?
2021-01-07 Bitcoins och bankkonton - vad gäller?
2020-12-31 Vilka dokument krävs för överföring från utomlands?
2020-12-30 Vad behöver jag tänka på när pengar ska överföras till Sverige om dessa gäller stipendium?

Alla besvarade frågor (88087)