Fel på bilskärm efter 1 år och 2 månader - möjlighet till åtgärder?
Hej!
Äger en Tesla med mitt AB. Den är 1 år och 2 månader gamla och har gått 16 000 mil. Detta gör att nybilsgarantin är förbrukad. Bilens mjukvara i skärmen har slutat fungera och Tesla vill byta skärmen till en kostnad av 35 000kr. Det har ej skett något slag eller yttre påverkan på skärmen. Jag hävdar att de är ett ursprungsfel som Tesla borde stå för. Vilka juridiska regler har jag till min fördel som aktiebolag? Med vänlig hälsning,
Lawline svarar
Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!
För att få felet avhjälpt av Tesla måste du göra det övervägande sannolikt att felet beror på fabrikationsfel eller på annat sätt fanns före köpet. Kan du inte det så finns det tyvärr inte så mycket du kan göra. Att du representerar ett aktiebolag i situation gör det snarare svårare för dig att få felet avhjälpt eftersom det då blir köplagen som är tillämplig och inte den mer köparvänliga konsumentköplagen.
Hoppas det besvarar frågan, ursäkta att det tagit tid. För ett garanterat snabbt svar kan jag rekommendera vår expresstjänst. Vi erbjuder även premiumrådgivning till företag.
Vänliga hälsningar,