Får farmor bevittna testamente där barnbarn är testamentstagare?

2020-11-23 i Testamente
FRÅGA
Kan en farmor bevittna ett testamente där Hennes barnbarn är arvstagare
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Din fråga regleras i Ärvdabalkens (ÄB) 10:e kapitel.

En farmor får inte bevittna ett testamente där hennes barnbarn är testamentstagare (10 kap 4 § 2 st ÄB).

Kretsen av personer som inte får vittna
Ett vittne måste vara över 15 år och får inte lida av en psykisk störning. Testatorns sambo, make/maka eller släkt i rätt upp- och nedslående led (föräldrar, syskon, mor- och farföräldrar, barn, barnbarn osv) får inte vara vittne till testamentet. Det får inte heller styvbarn och styv- eller svärföräldrar. Däremot får svåger eller svägerska vittna. Motsvarande krets på testamentstagarens sida får inte heller vittna. (10 kap 4 § ÄB).

Jag hoppas du känner dig nöjd med svaret!

Vänliga hälsningar

Lovisa Lindgren
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Testamente (2818)
2021-04-12 Vad händer med arv om vi ''bara'' är sambos?
2021-04-11 Hur kan man stoppa en bedragare från att få arv?
2021-04-09 Vad krävs för att ett testamente ska vara giltigt?
2021-04-08 Lagval för arv inom EU

Alla besvarade frågor (91130)