Ersättning till boutredningsmannen (dödsbo eller den som ansöker?)

Vid ansökan av boutredningsman är det en kostnad på 900 kronor. Är det bara jag som skall stå för den kostnaden eller är det dödsboet som skall stå för den kostnaden förutsatt att det finns tillräckliga medel i boet.

Lawline svarar

Hej

Tack för att du vänder dig till Lawline!

Av den tämligen svårlästa paragrafen 19 kap. 19 § andra stycket ärvdabalken föreskrivs i enkla termer att boutredningsmannens kostnader ersätts av dödsboet (se här). En ansökningsavgift ingår i en sådan kostnad. Om dödsboet inte har tillräckliga medel för att täcka boutredningsmannens kostnader, får ersättning tas ut av den som skickat ansökan.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Bästa hälsningar

Ahmet ErcinRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000