FrågaFAMILJERÄTTBodelning07/02/2014

Brytpunkt och verkan av passivitet vid bodelning

Min man har ansökt om skillsmässa för 2 månader sedan, jag yrkade på 6 mån betänketid. Vi har 4 gemensamma, vuxna barn. Han väntas inom kort att få ett större arv (hans mor, som är änka, är mycket sjuk) Vi har varit gifta i 26 år. Kommer det ev arvet att ingå i bodelningen, om modern går bort innan äktenskapet är upplöst? Hur långt efter upplöst äktenskap kan en bodelning göras?

Lawline svarar

Hej, och tack för din fråga!

Bodelning med anledning av äktenskapsskillnad görs med utgångspunkt i egendomsförhållandena den dag talan om äktenskapsskillnad väcktes, Äktenskapsbalken 9:2, dvs. den dag då din mans ansökan kom in till domstolen. Eftersom det vid den tidpunkten inte fanns något arv, din svärmors förmögenhet var ju då hennes privata egendom, kommer det inte att ingå i en bodelning.

Det finns ingen uppställd tidsgräns för när en bodelning senast ska göras, utan lagen säger enbart att bodelning ska ske när äktenskapet har upplösts,Äktenskapsbalken 9:4. I praxis har det dock ansetts att man kan efterge sin rätt att begära bodelning om man är passiv så länge att man kan anses vara nöjd med egendomsfördelningen. Detta rör sig dock om längre tid, i ett fall ansågs en part till exempel ha förlorat sin rätt till bodelning 24 år efter skilsmässan. I andra fall har det berott på omständigheterna, men det krävs mångårig passivitet innan man förlorar sin rätt.

Sofia LinderRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Behöver du hjälp med ärenden relaterade till Familjerätt och Bodelning? Våra duktiga jurister kan hjälpa dig!

Fyll i formuläret så svarar en av våra jurister dig inom 24 timmar. Juristen kommer att kontakta dig och ge dig ett tidsestimat och ett prisförslag för att hjälpa dig med att lösa ditt ärende

0 / 1000