Bosättningsort för att köa till bostäder i Stockholm

2019-07-07 i Hyresrätt
FRÅGA
Hej.Flyttar om några år till Norrland. Står i kö i bostadsförmedlingen men har inte tillräckligt med kötid för byte idag. Har jag rätt att utanför Sthlms kommun, söka bostad och flytta till Sthlm igen? Eller ska man vara bosatt i Sthlm när man säger ja till erbjudanden?Tack! Carina
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Jag förstår det som att din fråga rör Bostadsförmedlingen i Stockholms köregler.

Dessa regler ställer inte upp något krav på att man måste vara bosatt i Stockholm (regel 1.1). Jag står för övrigt själv i denna bostadskö, men är skriven i Uppsala.

Vänligen,

Henrik Witt-Strömer
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Hyresrätt (1679)
2020-07-10 Måste hyresgäst återställa lokal efter hyrestiden?
2020-07-09 Vad finns det för möjligheter om hyresrätten har för hög värme?
2020-07-08 Hyresgästens rätt att inrymma utomstående personer som inneboende
2020-07-05 Överlåtelse av hyresrätt till närstående

Alla besvarade frågor (81800)