Bodelning måste klandras inom fyra veckor

2016-06-19 i Bodelning
FRÅGA
Går det att överklaga en bodelning som är ett år gammal?
SVAR

Hej och tack för din fråga!

En bodelning måste klandras (överklagas) inom fyra veckor från att bodelningshandlingen har delgivits makarna enligt äktenskapsbalken 17 kap. 8 § 2 st. Eftersom du inte klandrade bodelningen inom fyra veckor har du tyvärr förlorat din rätt att klandra bodelningen.

Jag hoppas detta var svaret på din fråga!

Vänligen,

Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Bodelning (2586)
2020-08-10 Måste man köpa ut sin partner från en bostadsrätt man själv bekostat vid en skilsmässa?
2020-08-10 Enskild egendom, samägande och bodelning
2020-08-09 Skall vid bodelning värden för hobbyverksamhet undantas bodelning?
2020-08-09 Vem är ägare om ena maken finansierat köpet och andra står som ägare?

Alla besvarade frågor (82708)