FrågaAVTALSRÄTTAvtal25/02/2019

Bestämmelsen om max 24 månaders bindningstid

När började lagen om max 24 mån. bindningstid att gälla?

Lawline svarar

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Jag tolkar frågan som att den rör bindningstid för abonnemang med elektroniska kommunikationstjänster såsom Internet, telenät, mobiltelefoni och kabel-TV. Exempelvis ett mobilabonnemang.

Sådana abonnemang får aldrig ha en längre inledande bindningstid än 24 månader, förutsatt att det rör sig om ett abonnemang mellan en konsument och näringsidkare (konsumentabonnemang). Detta framgår av 5 kap. 5 a § lagen om elektronisk kommunikation. Notera att även eventuell betalningsfri period ska medräknas i dessa 24 månaders bindningstid (se bl.a. ARN 2016-08890)

Bestämmelsen tillkom i samband med implementeringen av artikel 30.5 i EU-direktivet om samhällsomfattande tjänster. Den började gälla den 1 juli 2011.

Hoppas du fick svar på din fråga! Återkom gärna om du har fler frågor!

Med vänliga hälsningar,

Angelica KarlssonRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000