Arbetsgivarintyg

2018-10-30 i Arbetsgivarintyg
FRÅGA
Vi har en anställd som har begärt arbetsgivarintyg till A-kassan. A-kassan begär då uppgifter från som längst 3 år tillbaka. Är vi skyldiga att lämna uppgifter får så lång tid bakåt?
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline!

Regler om arbetsgivarintyg hittar du i lagen om arbetslöshetsförsäkring, som du hittar här.

Enligt 47 § 2 st är arbetsgivaren skyldig att skriva ett intyg om den anställdes arbetsförhållanden och de uppgifter i övrigt som behövs för att bedöma den anställdes rätt till ersättning från a-kassan. Arbetsgivaren är skyldig att ge ett arbetsgivarintyg som omfattar hela den anställdes anställningstid om denne begär det. Det brukar dock räcka med två år tillbaka för a-kassans räkning.

Vänligen,

Hanna Mustafa
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Arbetsgivarintyg (34)
2019-04-02 Arbetsgivare vägrar ge ut arbetsintyg
2019-03-29 Arbetsgivaren vägrar att utfärda arbetsintyg
2019-02-28 Vad är skillnaden mellan arbetsgivarintyg och anställningsavtal?
2019-02-22 Få ett arbetsgivarintyg

Alla besvarade frågor (69309)