Är hyresgästen skyldig att visa hus som ska säljas?

2017-05-31 i Hyresrätt
FRÅGA
Vi skall sälja vårt hus och hyresgästen är uppsagd. Nu vägrar hen mäklaren tillträde för värdering inför försäljningen. Har hen rätt att göra det?
SVAR

Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

I 12 kap. 26 § 1 st. jordabalken regleras skyldighet att visa lägenhet (med begreppet avses hyra av hus eller delar av hus som upplåts till nyttjande mot ersättning). I bestämmelsen anges att hyresgästen är skyldig att visa lägenheten på lämplig tid när lägenheten är ledig för uthyrning. Hen är alltså skyldig att visa lägenheten för en potentiell ny hyresgäst.

Hyresgästen är därför tyvärr inte skyldig att visa lägenheten för en mäklare eller spekulant på huset.

Jag hoppas det löser sig för er på bästa sätt ändå!

Vänligen,

Jennifer Parmlind
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Hyresrätt (2015)
2021-07-28 Andrahandsuthyrning vid studier på annan ort
2021-07-28 Uppsägning av hyresavtal innan tillträde.Uppsägning av hyresavtal innan tillträde.
2021-07-27 Uträkning av 3 månaders uppsägning
2021-07-27 Är en hyresvärd skyldig att avhysa en hyresgäst som har kontakt med grovt kriminella?

Alla besvarade frågor (94327)