Är det möjligt att säga upp hyreskontrakt redan efter 20 dagar?

2019-01-20 i Hyresavtal
FRÅGA
Uppsägningstid enligt privatuthyrningslagenJag hyr ut en lägenhet i min villa. I hyreskontraktet står att hyresgästen hyr tills vidare. Redan efter 20 dagar visar det sig att hyresgästen är mycket otrevlig. Kan jag säga upp hyresgästen efter en så kort tid?
SVAR

Hej! Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Det finns inga hinder för dig att säga upp hyreskontraktet. Hyresgästen har dock alltid rätt till tre månaders uppsägningstid. Detta innebär att hyreskontraktet upphör vid det månadsskifte som inträffar tre månader från uppsägningen, vilket framgår av 3 § 2 st. privatuthyrningslagen.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Vänligen,


Erik Bengtsson
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Hyresavtal (1154)
2019-05-25 Kan jag säga upp mitt hyreskontrakt?
2019-05-24 Min andrahandshyresgäst är skyldig mig hyra och går inte att få tag på. Vad ska jag göra?
2019-05-24 Måste vi betala hyra för bostaden om vi valt att inte flytta in?
2019-05-23 Uppsägningstid för hyra av villa enligt privatuthyrningslagen

Alla besvarade frågor (69284)