FrågaEKONOMIÖvrigt24/07/2020

Är butiker skyldig att acceptera kontanter som betalningsmedel?

Är vanliga butiker, t.ex. livsmedelsaffärer, skyldiga att acceptera kontanter som betalningsmedel?

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Som huvudregel i Sverige gäller att var och en är skyldig att ta emot sedlar och mynt som betalning, se 5 kap. 1 § 2 st riksbankslagen. Denna paragraf är dock dispositiv vilket innebär att den kan avtalas bort mellan parterna. I ett förhållande mellan en näringsidkare och en privatperson är det upp till näringsidkaren att välja vilket betalmedel som denne vill acceptera för sina varor och tjänster. En del näringsidkare har valt att endast arbeta mot faktura eller kortbetalning, och detta strider inte mot lagen så som det ser ut idag.

Mvh

Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Behöver du hjälp med ärenden relaterade till Ekonomi och Övrigt? Våra duktiga jurister kan hjälpa dig!

Fyll i formuläret så svarar en av våra jurister dig inom 24 timmar. Juristen kommer att kontakta dig och ge dig ett tidsestimat och ett prisförslag för att hjälpa dig med att lösa ditt ärende

0 / 1000
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”