Andrahandsuthyrning av bostadsrätt

2016-04-08 i Andrahandsuthyrning
FRÅGA
Hej! Jag bor i en bostadsrättsförening. En boende är inlagd på ålderdomshem. Hennes son har flyttat in i hennes lägenheten. Styrelsen vill att det ska skrivas ett andrahandskontrakt med anledning av att han har flyttat in. Stämmer det?Hälsningar från Birgitta Nilsen
SVAR

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Enligt 7 kap. 10 § 1 st. Bostadsrättslagen (1991:614) (här) får en bostadsrättshavare upplåta sin lägenhet i andra hand till annan för självständigt brukande endast om styrelsen ger sitt samtycke. Med andrahandsupplåtelse avses både andrahandsuthyrning mot betalning och upplåtelse utan betalning. Det är därför rätt att styrelsen kräver att det skrivs ett andrahandskontrakt i detta fall.

Jag hoppas att du fick svar på din fundering.

Med vänlig hälsning,

Sara Bengtsson
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Andrahandsuthyrning (629)
2020-10-27 Skälig hyra för uthyrning i andrahand
2020-10-26 Kan man säga upp ett hyresavtal på grund av att hyresgästen inte städar?
2020-10-26 Är jag ersättningsberättigad om min hyresvärd hyr ut olagligt i andra hand till mig?
2020-10-26 Kan man ha en hyresrätt i syfte att hyra ut den i andra hand?

Alla besvarade frågor (85581)