Åldersklausul bostadsrätt

2015-04-30 i Bostadsrätt
FRÅGA
Hej!Jag undrar om en bostadsrättsförening verkligen kan ställa krav på att minst en av köparna av en bostadsrätt måste vara över 50 år? Har de verkligen rätt att ställa krav på åldern av köparen, jag menar är inte det diskriminering?
SVAR

Hej, och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga.

Gällande bostadsrättsföreningar så är det föreningen själv som i sina stadgar bestämmer vad som ska gälla för den specifika föreningen. Ett vanligt krav är till exempel att den som äger lägenheten också måste bo i den. Att sätta ett krav som i ditt fall, med en undre åldersgräns för minst en av ägarna, är något som föreningen då skrivit in i sina stadgar. Enligt 2 kap 2 § 3 punkten Bostadsrättslagen så säger lagen att stadgar inte får innehålla sådana villkor som kan anses oskäliga gentemot den som vill köpa bostadsrätt. I ditt fall kan man anse att detta är just ett oskäligt villkor, så länge det inte rör sig om speciella seniorboenden, då ålderskravet är accepterat.

Således får inte föreningen ha ett sådant villkor i sina stadgar utan att ha särskilda skäl.

Jag hoppas du har fått svar på din fråga.

Vänligen,

Sara Enerbäck
Fick du svar på din fråga?
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Bostadsrätt (1047)
2020-07-04 Störningar i bostadsrätt
2020-07-03 Dolt fel i en bostadsrätt
2020-07-01 Hur ska olika stora andelar i en bostadsrätt regleras internt mellan sambor?
2020-06-28 Kan bostadsrättsföreningen ta ut dubbla överlåtelseavgifter?

Alla besvarade frågor (81726)