FrågaSKATTERÄTTÖvrigt07/08/2007

Ingen lägre fastighet för utländska medborgare

HAR JAG SOM DANSK LÄGRE FASTIGHETSSKATT I SVERIGE ? HAR EN UTLANDSSVENSK OCKSÅ LÄGRE SKATT PÅ SITT SOMMARHUS ? MVH HANS

Lawline svarar

Hej! Nej, fastighetsskatten är den samma oavsett nationalitet och bosättningsland, §§ 1-2 Lag om statlig fastighetsskatt. Inga åtskillnad görs i lagtexten. För utlandssvenska med privatbostad utomlands gäller som huvudregel skattskyldighet i Sverige för den utländska fastigheten för den tid som ägaren varit bosatt i Sverige. Se lagrum http://www.lagen.nu/1984:1052. Med vänliga hälsningar
Rådgivare
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”