Hoppa till innehållet
SkatterättÖvrigt

Uppskovsavdrag

Fråga

Hej
Vi har ägt ett hus i 2,5 år och sålde det i juni06 får man lov att ta vinsten till nästa hus om man köper det inom detta år(07) har hört på omvägar att det skall gå 3 år om man skall kunna flytta med vinsten

Svar

Hej,

Det du beskriver kallades före den 1 februari 2007 för uppskovsavdrag och efter detta datum för uppskovsbelopp. Reglerna är i huvudsak desamma och du hittar dessa i Inkomstskattelagens 47 kap, se http://www.lagen.nu/1999:1229#K47 . Eftersom försäljningen av huset skedde före detta datum gäller de tidigare gällande reglerna i din situation såvida man inte uttryckligen begär att de nya skall gälla. Detta har dock mindre betydelse.

Enligt IL 47 kap 2 § gäller följande villkor för att få göra ett uppskov;
1. tar upp kapitalvinst på grund av avyttring som omfattar en ursprungsbostad,
2. har förvärvat eller tänker förvärva en ersättningsbostad, och
3. har bosatt sig eller tänker bosätta sig i ersättningsbostaden.
Om detta är uppfyllt är således villkoren uppfyllda för uppskovsbelopp. Din fråga anknyter till vad som skall räknas som en ursprungsbostad i första punkten. 47 kap 3 § IL anger att ursprungsbostaden måste vara en permanentbostad, vilket IL 2:8 anger som en privatbostad. Eftersom jag inget vet om vare sig ursprungsbostad eller ersättningsbostad antar jag att dessa är privatbostäder. Vidare anger 47 kap 3 § IL att man måste ha varit bosatt minst ett år, märk att man ej nödvändigtvis måste ha ägt, innan man säljer bostaden. Alternativet till detta är bosättning minst tre år under de senaste fem. Om ni stadigvarande bott i huset under det senaste året innan försäljningen och håller er till tidsfristerna vad gäller det nya köpet av ersättningsbostad uppfyller ni således kraven för uppskovsavdrag.

Mvh

Svaret gavs 11 april 2007. Lagar och praxis kan ha ändrats sedan dess, så kontrollera mot din egen situation.

Svaret ovan gäller den fråga som ställdes, inte din situation. Vill du veta vad som gäller för dig, boka en jurist.

Svaret skrevs 2007. Lagar och praxis kan ha ändrats sedan dess.

Tillgängliga jurister inom Skatterätt

Boka ett videomöte med en jurist som har tid. Du loggar in när du valt tid.

Liknande frågor