FrågaFAMILJERÄTTBodelning06/02/2012

Samboegendom- Gård

Jag och min sambo köpte en gård 03, min sambo står ensam som lagfaren ägare men lånen har vi hälften var. Nu vill jag inte längre vara sambo och vi ska sälja gården, min sambo hävdar att han är ensam ägare, är det så? Jag har hela tiden betalat 50% plus en del inventarie ( diskmaskin, badkar, handfat, inglasningen av altan, filter till vattenpump etc) hur fungerar sambolagen för mig i detta.

Lawline svarar

Hej! Sambors inbördes förhållanden regleras i Sambolagen (SamboL) (https://lagen.nu/2003:376). Om du och din sambo införskaffat gården för gemensamt bruk, i syfte att bebo denna som sambor, utgör gården samboegendom (3 § SamboL). Då ert samboförhållande upphör kan du begära att gården fördelas mellan er genom bodelning. Bodelningen skall göras med utgångspunkt i egendomsförhållandena den dag då samboförhållandet upphörde (8 § SamboL). Jag hoppas att mitt svar kan vara till hjälp och önskar dig lycka till. Med vänlig hälsning, Emil Görrel
Emil GörrelRådgivare
Public question details image

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000