FrågaFAMILJERÄTTBodelning06/02/2012

Datum för värdering av tillgångar vid bodelning

Jag ansökte om skilsmässa, och nu löper betänktetiden (då vi har gemensamma barn). Vi har sålt vårt gemensamma boende och köpt varsin ny lägenhet. Bodelningen är fortfarande inte gjord. Några av våra tillgångar (tex mitt aktiebolag) har ökat i värde under den här perioden. Vilket datum gäller för värderingen av dessa när vi gör bodelningen?

Lawline svarar

Hej! Regler om bodelning hittar du i Äktenskapsbalken (ÄktB)(https://lagen.nu/1987:230). I 9 kap. 1 § 1 st. ÄktB står det att makarnas egendom ska fördelas mellan dem genom bodelning när äktenskapet upplöses. Enligt 9 kap. 2 § 1 st. ÄktB ska bodelningen göras med utgångspunkt i egendomsförhållandena den dag då talan om äktenskapsskillnad väcktes. Jag hoppas att mitt svar kan vara till hjälp och önskar dig lycka till. Med vänlig hälsning, Emil Görrel
Emil GörrelRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Behöver du hjälp med ärenden relaterade till Familjerätt och Bodelning? Våra duktiga jurister kan hjälpa dig!

Fyll i formuläret så svarar en av våra jurister dig inom 24 timmar. Juristen kommer att kontakta dig och ge dig ett tidsestimat och ett prisförslag för att hjälpa dig med att lösa ditt ärende

0 / 1000
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”