Får bostadsrättsförening ta ut extra avgift för uteblivande vid städdag?
Fråga
Hej!
Jag har fått en faktura från min bostadsrättsförening där de kräver 500:- för uteblivande vid städdag.
Har de rätt att kräva mig på en sådan avgift? Vi har aldrig gått in i något avtal som säger att vi är beredda att betala en sådan avgift, eller måste vi det om det står i föreningens stadgar? Om de inte har rätt till det, vilken lag kan jag då hänvisa till?
/Jessica
Svar
Hej!
Av 7 kap. 14 § Bostadsrättslagen (BRL) framgår att en bostadsrättsförening inte får ta ut extra avgifter för åtgärder som föreningen ska vidta enligt lag. Enligt 7 kap. 4 § BRL är det bostadsrättsföreningen som är skyldig att hålla fastigheten i gott skick.
Föreningen har alltså ingen rätt att kräva dig på avgiften, oavsett om det står i stadgarna eller inte!
Med vänlig hälsning,
Har du en egen fråga?
Få svar på dina juridiska frågor snabbt och kostnadsfritt, granska dina försäkringar och avtal mot lagrum, upprätta avtal direkt i tjänsten och behöver du jurist kan du eskalera ärendet helt inom plattformen.
Skapa konto- Framtagna av jurister
- Anpassas efter din situation
- Möjlighet till juristgranskning