FrågaSTRAFFRÄTTTrafikbrott01/06/2020

Vilket straff kan jag få om jag kör bil utan körkort?

Hej. Jag blev av med mitt körkort i samband med en inskrivning på psykiatrin. Nu har det gått över ett år och jag har fått ett nytt körkortstillstånd. Vad skulle jag riskera för straff om jag körde utan körkort idag?

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till oss på Lawline med din fråga!

Om du kör en personbil utan att ha körkort gör du dig skyldig till olovlig körning. Eftersom du haft körkort tidigare anses det som en grovt olovlig körning och du kan därför dömas till fängelse i sex månader (3 § 1 stycket TBL).

Hoppas att du fick svar på din fråga! Om du har fler funderingar är du varmt välkommen att kontakta oss på Lawline igen!

Vänliga hälsningar,

Ida TylhammarRådgivare
Hittade du inte det du sökte?