Vem utav pappan och syskonet som ärver

2016-08-09 i Arvsordning
FRÅGA
Min bror gick bort i somras, han efterlämnar fonder och lägenhet. Han hade inga barn eller fru.Det är bara jag och våren pappa kvar i livet.Hur blir fördelningen på arvet? Han som är bouppteckare säger att pappa ärver allt, vilket jag tycker låter konstigt.
SVAR

Hej, och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Det fungerar såhär att era föräldrar skulle fått hälften var av arvet. Eftersom att du bara har en förälder kvar i livet ärver du din mammas andel. Detta framgår av Ärvdabalk 2 kap. 2 § 1 och 2 st.

Hoppas att du fick svar på din fråga!

Behöver du vidare hjälp med ditt arv är du välkommen att kontakta oss på tfn 08-533 300 04 (måndag till onsdag 10:00-16:00) eller maila oss på info@lawline.se

Anton Walfridsson
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Arvsordning (1498)
2020-10-26 Arvsordningen och testamentets påverkan
2020-10-25 Ärver sambo eller syskon?
2020-10-23 Kommer min avlidna systers barn ärva?
2020-10-22 Vad ärver mina barnbarn när jag avlider?

Alla besvarade frågor (85498)