FrågaFAMILJERÄTTBodelning30/03/2018

Vem har bäst rätt till bostad vid skilsmässa?

Hej. Vi är sambos med två barn som ska skilja sig. Båda vill köpa ut den andra ur bostadsrätten. Och vi har hamnat i ett dö läge. En rättslig process måste till. Nu undrar jag vart man vänder sig och vart börjar man helt enkelt.

Lawline svarar

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline!

Om jag har förstått din fråga rätt så undrar du vem som har bäst rätt till bostadsrätten, när du och din partner har bestämt er för att dela på er. Jag drar även slutsatsen att ni tillsammans införskaffat bostaden, samt att ni är gifta och inte bara sambos, med tanke på ordvalet skiljas.

Vem har bäst rätt till bostaden?

När gifta som tillsammans skaffat en bostad separerar gäller att den som är i störst behov av lägenheten får bo kvar och därmed köpa ut den andra, enligt 11 kap. 8 § 1 st. äktenskapsbalken.

Det är några väsentliga faktorer som spelar in i vem som har bäst rätt till bostaden, så som barn och ekonomi. Är det t ex så att ni kommit överens att den ena av er kommer att ha barnen oftare än den andra kan detta vara skäl nog att den föräldern ska få bo kvar i lägenheten. Det kan också spela in om den ena maken enklare kan skaffa en ny bostad än den andre. Andra faktorer som kan spela in kan vara makarnas ålder, avstånd till arbete, etc.

Vidare enligt 11 kap. 10 § ÄB ska den som övertar bostaden enligt första stycket ersätta den andra parten för bostadens värde. Det får ske genom att bostadens värde avräknas vid bestämmandet av parternas andelar i bodelningen, om den som lämnar bostaden kan tillgodoses på det sättet. Det är således den övertagande maken som ensam bestämmer om kompensationen ska ske med egendom eller pengar. Om maken väljer att kompensera med egendom ska denna dock tas ur giftorättsgodset och inte ur eventuell enskild egendom.

Sammanfattning

Det är helt enkelt en bedömningsfråga kring vem som anses ha "bäst rätt" till bostaden. Är det svårt att avgöra vem som har störst behov av lägenheten kan man alltid vända sig till en bodelningsförrättare. Här kan du läsa mer om det:

http://www.stockholmstingsratt.se/Om-tingsratten/Mal-och-arenden/Arenden/Bodelning/

http://www.domstol.se/Familj/Bodelning/

Hoppas att svaret var till din hjälp!
Med vänlig hälsning,

Emilia HallbergRådgivare
Vi använder Cookies
Vi använder cookies för att ge dig bästa möjliga upplevelse på vår webbplats. För att anpassa dina cookie-inställningar, vänligen klicka på “Mer information”