Vem ärver - förälder eller syskon?

2016-11-22 i Arvsordning
FRÅGA
Hej,Om en person avlider utan egna barn och har en förälder i livet och ett syskon. Vem ärver av den avlidne?
SVAR

Hej, och tack för din fråga!

Finns det en efterlevande make/maka kommer kvarlåtenskapen att tillfalla denne, se 3 kap 1 § ärvdabalken. Om så inte är fallet, kommer föräldern att ärva den avlidne, se 2 kap 2 § 1 st ärvdabalken. Syskonet ärver först om ingen efterlevande make/maka finns och ingen av föräldrarna är i livet, se 2 kap 2 § 2 st ärvdabalken.

Med vänliga hälsningar,

Johanna Bergvall
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Arvsordning (1498)
2020-10-26 Arvsordningen och testamentets påverkan
2020-10-25 Ärver sambo eller syskon?
2020-10-23 Kommer min avlidna systers barn ärva?
2020-10-22 Vad ärver mina barnbarn när jag avlider?

Alla besvarade frågor (85411)