Var står det i något reglemente att man inte får ha dubbla P-skivor?

2021-03-12 i Parkeringsböter
FRÅGA
Var står det i något reglemente att man inte får ha dubbla P-skivor
SVAR

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Bestämmelser om parkeringsskivor finns i Trafikförordningen. Enligt 3 kap. 49 a § 3 p. ska skivan placeras framtill i eller, om detta inte är möjligt, på fordonet med tidsangivelsen väl synlig och läsbar utifrån. Bestämmelsen i Trafikförordningen kan tolkas på så sätt att det endast ska röra sig om en skiva och att tidsangivelsen på denna ska vara synlig och läsbar utifrån, vilket den inte är om det rör sig om två parkeringsskivor. När man parkerar med två synliga parkeringsskivor framtill i eller på fordonet anses därför inget av dem giltig då parkeringsvakten inte med säkerhet kan bestämma den korrekta ankomsttiden.

Jag hoppas att du har fått svar på din fråga. Du är välkommen att höra av dig igen om du har ytterligare frågor eller om du vill ha något i svaret förtydligat.

Hälsingar,

Ranya Eliassi
Fick du svar på din fråga?