FrågaSTRAFFRÄTTÖvrigt04/03/2014

Vad utgör brott?

Hej Jag söker akut efter hjälp för en nära vän till mig som har ett helvete sen ett bra tag sedan och det verkat ingen som kan hjälpa henne o jag måste hitta ett sätt fort. Hon bodde och fortfarande bor med hennes vuxen son i ett hyresrätt för 3-4 år sedan hade hon gift sig med en utländsk medborgare och flyttade in hos henne men det fungerade inte och de skilde sig för över ett år sedan och har separerad ekonomi och separerade liv men han vägrar dela på räkningar eller på matpengar och bara tjatar på henne att köpa ett och ett annat eller kräver på olika sätt att hon ska betala ett och ett annat räkning från hennes inkomst samt han har ett hemskt beteende i huset ena dag är på henne hela tiden som han vägrar acceptera att de är skilde sen länge sen och annan dag beter han sig som allt är hans och han bestämmer precis hur allting ska vara inom hus. Det är hemskt att leva så in speciellt när man har psykiskt ohälsa och arbetslös. Ni måste hjälpa mig med råd och var kan vända oss för hjälp för att vi ringde till polisen men de vägrade hjälpa henne så länge finns inte våld. Hur kan man säga så att kan inte hjälpa henne förrän han hade slagit ner henne hur ska man förebygga sådana problem om polisen kan ej hjälpa förre våld och det hemska börja. Snälla akut hjälp fort. Tack i förhand, Claudia

Lawline svarar

Hej!

Tack för att du har vänt dig till Lawline med dina frågor.

Såsom jag förstår det så har din vän och hennes f.d man skiljt sig för 1 år sedan, men han bor fortfarande kvar i hyresrätten. 

Det är svårt att på rak arm ge råd om vad som ska göras eller vad som skulle kunna vara brottsligt. Anledningen till att polisen inte vill göra ett ingripande är med all säkerhet för att de inte har bedömt det såsom att brott föreligger. Att din väninna har en dålig relation med sin f.d make utgör inget brott, det är viktigt att komma ihåg att varje handlande som man upplever såsom jobbig från andra inte nödvändigtvis är ett brott. Att be om pengar och inte dela på räkningar är inte brott. 

I den mån han agerar hotfullt mot henne eller hennes hot så skulle dock olaga hot kunna föreligga. 4 kap. 6§ brottsbalken. Det krävs således inte våld för att ingripande från polis ska aktualiseras. Notera dock att det ska vara hot om brottslig gärning, vilket innebär att hotet om det realiseras utgör brott, exempelvis hot om misshandel och skadegörelse. 

I den mån hennes f.d. make bor i hyresrätten så kan det inte heller föreligga hemfridsbrott då han är bosatt i hyresrätten. I det fall din vän får honom och flytta och han därefter försöker tränga sig in i bostaden eller på annat sätt inte låter henne vara så skulle brott dock kunna föreligga. 

Det råd jag kan ge dig är således att din vän, om hon inte trivs i relationen ber mannen att flytta. Jag förstår att situationer som rör relationer oftast är mycket komplicerade och att det är svårt att ''bara be någon flytta'', men det är tyvärr det enda råd jag kan ge. 

Vill du läsa om brottsbalkens regler kan du göra det https://lagen.nu/1962:700.

Vänliga hälsningar,

Christopher EscalanteRådgivare
Public question details image

Ställ en Expressfråga 1499 kr

Behöver du hjälp med att lösa en fråga gällande Straffrätt och Övrigt? Vi kan hjälpa dig!

Ställ din fråga i formuläret nedan och få svar inom 72 timmar.

Betala medKlarna Logo
0 / 1500
swish logo