FrågaSTRAFFRÄTTÖvrigt26/11/2018

Vad syns i belastningsregistret?

Hej!

Har lite stress för att jag har jobb som tränare för småbarn och behöver visa utdrag från belastningsregistret. Jag blev tagen på bar gärning av polisen när jag rökte en joint marijuana med några polare. Jag har inte hört något från polisen och det har gått mer än ett år sen det hände. Jag undrar om det kommer synas i belastningsregistret fast jag inte varit i domstol eller fått något straff än. Beställde utdraget för ungefär 2 månader sedan och dem tar sin tid. (Jag var 15 när det hände och nu är jag 17)

Lawline svarar

Hej!

Tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Det finns en rad olika saker som kan leda till att man hamnar i belastningsregistret. Ett flertal av dom är inte aktuella för dig dock så jag kommer endast beröra dom viktigaste. Man kan hamna i belastningsregistret om (3 § lagen om belastningsregister):

1. Det finns en dom, ett beslut, ett strafföreläggande eller en ordningsbot mot dig. Du har inte varit i domstol och inte hört av polisen på ett år så detta kan vi utesluta.

2. Om det har utfärdats en straffvarning eller om en åklagare har beslutat om åtalsunderlåtelse. Återigen kan vi konstatera att du inte har hört av vare sig polis eller någon annan. Särskilt när det gäller unga lagöverträdare så gäller att ett beslut om åtalsunderlåtelse i princip alltid meddelas personligen. Vi kan alltså utesluta att du är i belastningsregistret på grund av straffvarning eller åtalsunderlåtelse.

Det finns några andra sätt att hamna i belastningsregistret men dom saknar relevans för dig. Min bedömning är att ditt belastningsregister borde vara rent med tanke på att du inte hörde av vare sig polis eller någon annan efter incidenten med jointen.

Med vänliga hälsningar

Lawline RådgivareRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000