FrågaAVTALSRÄTTGåva29/07/2018

Vad kan jag göra vid ett avtalsbrott?

Jag har fått en fastighet i gåva av min farmor. Det står i gåvobrevet att hon har full nyttjanderätt så länge hon lever och att hon skall stå för alla kostnader gällande fastigheten. Men nu vill hon inte ge mig pengar för fastighetsskatten. Vad gör man?!

Lawline svarar

Hej och tack för att du vänder dig till Lawline med din fråga!

Ett gåvobrev är ett slags avtal och som huvudregel ska ingångna avtal hållas. Detta innebär att om ni skrivit i gåvobrevet att din farmor ska stå för alla kostnader gällande fastigheten är det det som gäller. En person som inte följer avtalets bestämmelser begår avtalsbrott vilket innebär att du kan få skadestånd för de pengar du förlorar för att hon inte följer avtalet eller så kan du häva avtalet vilket innebär att alla prestationer går tillbaka; situationen blir som att gåvan aldrig hade gjorts.

Hoppas du fick svar på din fråga. Tveka inte att höra av dig om du undrar något mer!

Med vänlig hälsning,

Matilda HetlesaetherRådgivare
Public question details image

Boka tid med jurist

Berätta om ditt ärende

Fyll i dina kontaktuppgifter och beskriv ditt ärende i korthet, så kommer vår partner Juridium att kontakta dig inom ett dygn nästkommande vardag. Din bokningsförfrågan är inte bindande.

0 / 1000