Utmätning av ägarhypotek

2017-03-26 i Utmätning
FRÅGA
Hej, jag har en fråga angående utmätning i fast egendom. Om exekutionsfordran (utan säkerhet) inte får fullt betalt för sin fordran, men det finns ägarhypotek, tillfaller ägarhypoteket fastighetsägaren eller exekutionsfordran?
SVAR

Hej, tack för att du vänder dig till Lawline för din fråga.

Din fråga rör utmätningar vilket är reglerat i 4 kap. utsökningsbalken (UB). Svaret på din fråga finns i 4 kap 2 § 1 st. UB (här) som anger att i den mån ett pantbrev är obelånat får den utmätas. Svaret är därmed: Ja, ett ägarhypotek kan utmätas.

Hoppas du fick svar på din fråga!

Jakob Perä
Du är välkomna att boka en erfaren jurist för fortsatt juridisk rådgivning genom att skicka en kostnadsfri bokningsförfrågan till Lawlines Juristbyrå här.
Våra jurister på Lawline Juristbyrå erbjuder rådgivning inom en rad olika områden och hjälper dig i ditt specifika ärende utifrån ditt behov.
Fick du svar på din fråga?
Senaste besvarade frågorna inom Utmätning (550)
2021-07-26 Skriva över bil på ett barn
2021-07-25 Kan lånad lös egendom utmätas?
2021-07-24 Utmätning av lös egendom när vänner bor ihop
2021-07-19 Kan kronofogden utmäta huset som står på min sambo?

Alla besvarade frågor (94270)