Uppsägningstid utan skriftligt anställningsavtal

FRÅGA
hej har jag uppsägningstid om jag inte har skrivit på något avtal. enligt min chef så har jag 2 veckor för jag är schemalagd?
SVAR

Hej!

Tack för att du har vänt dig till Lawline med din fråga.

Det krävs inte skriftlighet för att ett anställningsavtal ska vara giltigt. En muntlig överenskommelse leder därmed till att ett anställningsförhållande uppstår. I 11 § 1 st lagen om anställningsskydd (LAS) står att uppsägningstiden alltid ska vara minst en månad för både arbetsgivare och arbetstagare. Detta betyder att din uppsägningstid är en månad lång och inte två veckor. Att du är schemalagd har inget att göra med hur lång din uppsägningstid blir.

Har du fler frågor är du välkommen att höra av dig!

Med vänliga hälsningar,

Lovisa Lundgren
Fick du svar på din fråga?
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Uppsägning och avskedande (1075)
2018-11-15 Vad gäller när en anställd säger upp sig?
2018-11-15 Jag vill säga upp min anställning och har fortfarande provanställning. Hur lång är själva uppsägningstiden?
2018-11-15 Uppsägningstider
2018-11-13 Saklig grund vid uppsägning pga personliga skäl

Alla besvarade frågor (61874)