Syskonbarns istadarätt

2015-10-19 i Arvsordning
FRÅGA
Vi är tre syskon som kommer att få arv som enskild egendom efter vår mor.Om något av syskonen avlider före vår mor , ärver de två kvarvarande syskonen eller ärver den avlidnes barn dess del ?
SVAR

Tack för din fråga.

Syskonbarn innehar istadarätt för sina föräldrar, det vill säga de träder in istället för arvlåtarens avlidna syskon och tar således dennes lott vilket framgår ur ärvdabalkens 2 kapitel 2 § 2 stycke.

Vänligen,

Martin Persson
Fick du svar på din fråga?
Kommentarer:
Har svårt att tolka texten ! Min tolkning är, att om jag dör före min mor så ärver mina barn min lott , trots att det ärvs som enskild egendom efter min mor. Då innebär det att mina syskon ej ärver något av min del.
2015-10-19 19:55
Kommentera
Relaterat innehåll
Senaste besvarade frågorna inom Arvsordning (1492)
2020-10-18 Har dottern till min avlidne bror rätt att ärva min faster?
2020-10-11 Vår farbror har gått bort – ärver min mor honom, eftersom vår far är avliden?
2020-10-09 Ärver jag min biologiska pappa eller min styvpappa?
2020-10-06 Vem ärver enligt arvsordningen?

Alla besvarade frågor (85193)